به مناسبت هفته میراث فرهنگی مسابقه نقاشی و نمایشگاه عکس اهواز قدیم با موضوع میراث فرهنگی برگزار شد.

این مسابقه و نمایشگاه از سوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان و با همکاری روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری کلانشهر اهواز و شهرداری منطقه یک در روز ۲۸ اردیبهشت ماه در پارک باغ معین اهواز برگزار شد.

در مسابقه نقاشی هفته میراث فرهنگی حاضرین در دو بخش حرفه ای و آماتور اهواز را به تصویر کشیدند. در آخرین روز هفته میراث فرهنگی به ............


ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه ۳۱ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 13:39 توسط مجتبی گهستونی |

در حفاری‌های اداره آب و فاضلاب شوشتر در خیابان شریعتی بقایای آثار تاریخی، کانال‌ها و تونل‌های باستانی در این شهر کشف شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شوشتر، حفاری در خیابان شریعتی شوشتر که از یک هفته پیش آغاز شده است پیش از ظهر امروز به تونل و کانال‌های تاریخی در مقطع خیابان برخورد.

یکی از دوستداران میراث فرهنگی خوزستان در این باره گفت: خیابان‌های شوشتر از سال 1327 احداث شده‌اند و در مسیر خیابان شریعتی، یک باب منزل تاریخی به نام منزل آب‌آب‌زاده وجود داشته است که آنچه اکنون کشف شده احتمالا شبستان و کانال‌های زیرزمینی این خانه است.

مجتبی گهستونی با اشاره به اینکه اداره میراث فرهنگی باید....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه ۳۰ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 14:49 توسط مجتبی گهستونی |

مجتبي گهستوني

در روز بیست و هفتم دعوت شدم تا در هم اندیشی بلاگرها و موزه حضور یابم که با ابتکار عمل انجمن صنفی راهنمایان گردشگری تهران و موزه ملی ایران باستان برگزار شده بود. این اتفاق را به فال نیک می گیرم که چنین رویدادی در محل موزه برگزار شد تا بلاگرها در نخستین گام بخشی از دل نگرانی ها و نظرات خود را مطرح کنند.

بی شک این نشست ابتدایی در دوره های بعدی به اهداف عالیه خود دست خواهد یافت. اهمیت این نشست آنفدر زیاد بود که اکبرزاده در پیامی خبر داد که نشست بعدی بلاگرها و موزه در حد بین المللی برگزار می شود و از بلاگرهایی که به موزه بپردازند تقدیر می شود.

در آن جلسه اما مسائلی در خوزه موزه و موزه داری در خوزستان به ذهنم زد که در اینجا با شما مطرح می کنم.

من در استاني زندگي مي‌كنم كه به شهادت بسياري از فعالان ميراث فرهنگي و باستان شناسان بخشي جدايي ناپذير از تاريخ و گذشته ايران است.وجود آثار و بناهاي تاريخي متعدد، اقوام مختلف، فرهنگ و... همه و همه گوياي اين مدعا است. استان خوزستان حرف‌هاي بسياري در زمينه تاريخ و فرهنگ اين مرز و بوم دارد كه هنوز ناشنيده و ناشناخته باقی ماند است و با وجود اين‌كه بیش از یکصد سال از شروع كاوش‌هاي باستان‌شناسي در ايران گذشته است اما هنوز ناگفته‌هاي بسياري باقي است كه بايد گفته شود. با این حال خوزستان هنوز موزه‌اي ندارد كه در خور اين فرهنگ و تاريخ باشد. با این حال دو موزه شوش و هفت تپه تنها بخشی از نیازهای تاریخی دوستداران میراث فرهنگی را تامین می کند.

اصلا مدیران ما درکی از ......


ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه ۳۰ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 1:55 توسط مجتبی گهستونی |

قدیمی‌ترین حجره آهنگری در بازار دزفول جایش را به ساختمانی 3 طبقه می‌دهد. گفته می‌شود که سازمان میراث فرهنگی چندان حمایتی برای جلوگیری از تخریب این حجره نکرده‌است اما مانند این حجره در بازار دزفول کم نیستند و خطر تخریب آن‌ها را هم تهدید می‌کند.

یک ساختمان 3 طبقه به جای قدیمی‌ترین حجره آهنگری در دزفول ساخته شد. دزفول شهری تاریخی است که با بناهای آجری شهرت زیادی میان بافت‌های تاریخی دارد. با این‌حال تک عناصر شهر آجری ایران که هنوز به ثبت ملی نرسیده‌اند با صدور مجوز در حال نابودی هستند.

به گفته دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان، در بافت تاریخی و 250 هکتاری دزفول صدها بنای ارزشمند معماری وجود دارد که تنها 113 اثر آن ثبت شده  و مابقی هنوز امکان راه‌ یافتن به فهرست آثار ملی کشور پیدا نکرده‌اند. اتفاقی که باعث شده بسیاری از مالکان خانه‌ها و حجره‌های تاریخی دست به تخریب بنا زنند.

«مجتبی گهستونی» می‌گوید:....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه ۲۴ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 10:21 توسط مجتبی گهستونی |

با توجه به تصمیم انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خوزستان برای برگزاری سلسله نشست های دو هفتگی با موضوع خوزستان شناسی، در نخستین جلسه از این نشست ها که سه شنبه 19 اردیبهشت برگزار شد درباره لوکیشن های گردشگری در آثار شاعران و نویسندگان خوزستان با تاکید بر نخستین همایش بین المللی گردشگری ادبی صحبت کردم.

در این نشست ضمن اشاره به تاثیر نوسیندگان برجسته ای همچون احمد محمود و عدنان غریفی بر سایر نویسندگان و حضور موفق سینماگرانی مثل ناصر تقوایی در حوزه داستان نویسی برشی از داستان هایی از احمد محمود، صفدر تقی زاده، فتح الله بی نیاز، بهرام حیدری، مسعودمیناوی، احمدآقایی، احمدبیگدلی، عدنان غریفی، عبدالحسین حاج سردار، مهدی ربی، زویا پیرزاد و... که به شخصیت سازی افراد بومی و مکان های عمومی و عادت های روزانه در خوزستان پرداخته بودند قرائت شد.

در نشست لوکیشن یابی در آثار شاعران و نویسندگان خوزستانی هم آثاری از نویسندگانی همچون علی محمد افغانی، اسماعیل فصیح ، هوشنگ گلشیری که خوزستانی نبوده ولی تحت تاثیر حضورشان در خوزستان آثاری خلق شده است معرفی شد.

در این نشست تاکید کردم که داستان نویسانی که در خوزستان به دنیا آمده اند، ریشه داستان نویسی و گونه داستان نویسی شان را دراین استان می توان به صورت کاملا ملموس جستجو کرد.

+ نوشته شده در پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 8:42 توسط مجتبی گهستونی |

به گفته یک فعال میراث‌فرهنگی،درحال ‌حاضر روند بررسی و شناسایی محوطه های باستانی رامشیر، کاوش، تعیین حریم و حفاظت از محوطه های رامشیر در وضعیت نامناسبی قرار دارد.

به گزارش هنرنیوز، تل رضوان رامشیر ازمهمترین تپه‌های باستانی شهرستان رامشیر محسوب می‌شود که بیش از ۸۰ هکتار وسعت دارد. ۳ سال پیش بود که روی تپه باستانی تل رضوان به‌صورت کاملا اتفاقی تابوتی متعلق به کودک اشکانی کشف و منجر به تعیین حریم آن توسط سازمان میراث‌ فرهنگی شد.

با این وجود حفاری‌های متعدد غیر مجاز و پیشروی زمین‌های کشاورزی منجر به آسیب‌های جدی به تپه باستانی تل رضوان و محوطه‌های رامشیر شده است. 

مجتبی گهستونی فعال میراث‌فرهنگی و دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در این باره می گوید: شهرستان رامشیر یکی از شهرهای شرقی استان خوزستان به‌شمار می‌آید که متشکل از تعداد بسیاری محوطه باستانی است.به گفته این فعال میراث‌فرهنگی،درحال‌حاضر روند بررسی و شناسایی محوطه های باستانی رامشیر، کاوش، تعیین حریم و حفاظت از محوطه های رامشیر در وضعیت نامناسبی قرار دارد تا جایی که چندی پیش تل رضوان رامشیر مورد تعرض سودجویان و قاچاق‌چیان میراث‌فرهنگی قرار گرفت .

سخنگو انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اشاره به اینکه محوطه‌‌های باستانی شهرستان رامشیر سالیان درازی است که به حال خود رها شده است نبود اداره میراث‌فرهنگی و یگان حفاظت را مهمترین عامل این تخریب‌ها عنوان می‌کند.به گفته وی، تنها شهرستان رامهرمز دارای اداره میراث‌فرهنگی است که شهرهای هندیجان، هفت‌گل، ماهشهر، امیدیه و رامشیر تحت پوشش این اداره کل قرار گرفته‌اند.

گهستونی تاکید کرد: سال ۱۳۸۸ با کشف تابوت کودک اشکانی محوطه باستانی تل رضوان از سوی سازمان میراث‌فرهنگی تعیین حریم شد اما با وجود هشدارهای سازمان میراث فرهنگی بر لزوم حفاظت از این محوطه‌ها، کشاورزان همچنان با گسترش زمین‌های کشاورزی در محوطه‌های باستانی رامشیر و در حریم و عرصه تل رضوان باعث تخریب بخش اعظم محوطه‌ها شده‌اند.

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۷ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 14:0 توسط مجتبی گهستونی |

نقش برجسته‌ای از مردی خوابیده با پاهایی به شکل ماهی، چندی پیش توسط یکی از باستان شناسان کشف شد اما با وجود ارسال پرونده ثبتی آن به سازمان میراث فرهنگی هنوز این اثر تاریخی متعلق به دوره الیماییان یا اشکانیان ثبت ملی نشده است.

نقش برجسته برد ماهی، چندی پیش توسط ایوب سلطانی یکی از باستان شناسان استان خوزستان کشف و پرونده تکمیلی آن برای ثبت در فهرست میراث ملی تهیه شد اما هنوز هیچ اقدامی برای بررسی و ثبت ملی آن انجام نشده است.

این نقش برجسته با ابعاد دو در یک و نیم متر از سنگهای رسوبی تشکیل شده است که......


ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه ۱۶ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 13:12 توسط مجتبی گهستونی |

درحالی ضربان ساخت و سازها افزایش پیدا می‌کند و وسعت روستای گلالک شوشتر بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود که قلب شهرباستانی دستوا که زیر همین روستای گلالک مدفون شده از تپش می‌افتد. شهرباستانی دستوا را با اینکه مقر حکومتی ایلیمایی‌ها می‌دانند اما هنوز روی آرامگاه‌ها و گوردخمه‌ها و سکه‌های آن پژوهش جدی انجام نشده‎است.

شهرباستانی دستوا که در نزدیکی شهرستان شوشتر واقع شده درحالی در معرض تهدیدهای مخرب قرار گرفته که این شهر باستانی درحال‌حاضر بستر مناسب برای ساخت ‌و سازهای روستای گلالک و حفاری‌های غیرمجاز شده است. گفته می‌شود کاوش‌های دستوا تنها به کاوش‌های مهدی رهبر در سال 1365 برمی‌گردد و این محوطه باستانی نیاز به کاوش‌های تکمیلی و حفاظت دارد.

به‌گزارش CHN،  شهر باستانی دستوا مقر حکومت و سکونت ایلیمایی‌ها به‌شمار می‌رود و همزمان با دوره اشکانی شکل گرفته. این شهر در سال 1347 در فهرست آثار ملی ایران ثبت و در سال 1356 برای نخستین بار توسط مهدی رهبر حفاری شد. این درحالی است که در 3 کیلومتری شهر دستوا تعداد کثیری آرامگاه‌ و سکه کشف شده که نشان از حکومت این قوم در نزدیکی شوشتر فعلی بوده است.

با این حال فعالان و کارشناسان میراث‌فرهنگی معتقدند با....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 13:14 توسط مجتبی گهستونی |

به مناسبت روز ملی خلیج فارس از سوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان و با همکاری روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری اهواز ماسبقه نقاشی با موضوع خلیج فارس برگزار شد.در این مسابقه که 10 اردیبهشت ماه از ساعت 18 تا 21 در پارک دولت شهرداری منطقه 2 برگزار شد صدها نفر از شهروندان در سنین مختلف در این مسابقه شرکت کرده و هدایای فرهنگی دریافت نمودند.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان ضمن تشکر از همکاری شهرداری اهواز در برپایی این رویداد ملی در این باره گفت: با توجه به هتاکی امارات متحده عربی در خصوص جزایر ایرانی برخود واجب دانستیم که همچون سالهای گذشته با مشارکت شهرداری اهواز روز ملی خلیج فارس را گرامی بداریم.

مجتبی گهستونی افزود: در این ویژه برنامه علاوه بر سخنرانی در خصوص ویژگی ها و اهمیت خلیج فارس برای دانش آموزان دبیرستان دخترانه خوارزمی اقدام به عرضه نقشه های باستانی بعضی کشورهای عربی و اروپایی که در گذشته بر ایرانی بودن خلیج فارس تاکید داشتند نمودیم.

وی بیان کرد: در این مناسبت ملی که انجمن بوم آب و آفتاب نیز در برگزاری آن مشارکت داشت تنی چند از مسئولین و مدیران و کارشناسان شهرداری اهواز از جمله مهدی مکارمی مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری اهواز، منوچهر دوستی معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه 2 ،سامان فرجی بیرگانی مدیر سامانه مدیریت شهری 137 شهرداری اهواز حضور داشتند.

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 13:7 توسط مجتبی گهستونی |

در شوش بالافاصله سراغ ستاد اسکان می رویم تا اتاقی برای شب دست و پا کنیم. آقای معلم موبایلش را در آورد و شروع کرد به پرسیدن و فیلم برداشتن:

کی هستین، از کجا می آیید ، به کجا می روید ، شعار تان چیست!!!

حاصل مصاحبه این شد:.....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه ۴ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 12:52 توسط مجتبی گهستونی |

خبرگزاری فارس: سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان از اتمام مرحله سوم شناسایی خانه‌های قدیمی کلان شهر اهواز توسط دوستداران میراث فرهنگی خبر داد.

مجتبی گهستونی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار کرد: تاکنون سه نوبت برای شناسایی خانه‌های قدیمی در سطح شهر اهواز از طرف دوستداران میراث فرهنگی اقدام شده و 325 باب خانه قدیمی شناسایی شده است.

وی با اشاره به اینکه در بازرسی‌های انجام شده از خانه‌های قدیمی اهواز شرایط بسیار تأسف‌بار گزارش شده است، گفت: بیش از 20 تا 25 درصد خانه‌های قدیمی شناسایی شده در سال‌گذشته در شرایط کنونی وجود خارجی ندارند و همگی از طرف مالکان تخریب شده‌اند.

این دوستدار میراث فرهنگی خاطر نشان کرد: در شهر اهواز هیچ متولی برای حفظ و حراست از خانه‌های تاریخی وجود ندارد و این خانه‌ها در حال ویرانی و تخریب هستند.

وی با اشاره به اینکه اداره کل میراث فرهنگی برای ثبت خانه‌های تاریخی در شهر اهواز اقدامی عملی انجام نداده است، افزود: گاهی اعلام می‌شود که برای خانه‌های تاریخی اقداماتی انجام شده و یا تسهیلاتی داده شده است، لازم است اداره کل میراث فرهنگی خوزستان در این باره شفاف‌سازی کند و اطلاعات موجود در این باره را به رسا‌نه‌ها بدهد.

وی افزود: برخی از خانه‌های تاریخی و ثبت شده شهر اهواز در حال ویرانی هستند و به این دلیل باید در این باره اقدامی فوری انجام شود.

گهستونی با تأکید بر اینکه باید برای خانه‌های تاریخی شهر اهواز چاره‌اندیشی شود، گفت: در شرایط کنونی بافت تاریخی شهر اهواز به لکه‌های تاریخی تبدیل شده و بیم آن وجود دارد که این خانه‌های تاریخی نیز در هفته‌ها و ماه‌های آتی از بین بروند.

+ نوشته شده در یکشنبه ۳ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 18:40 توسط مجتبی گهستونی |

یکی از مدیران کل و فرمانداران سابق سکان دار میراث فرهنگی خوزستان می شوند

چند روزی است که زمزمه تغییر مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خوزستان به گوش می رسد. البته رفتن پرویز پورفرخی از اداره پر تنش و پر استرس اما مهم میراث فرهنگی از همان ماه‌های نخست حضورش در سال ۱۳۸۸ بارها مطرح شد. حضور یکباره پورفرخی در این اداره کل به جای صادق محمدی که او هم منتقدان فراوانی داشت باعث خوشحالی بسیاری از حضور این چهره ناآشنا شد. همه فکر می کردند که او ناجی میراث فرهنگی پس از محمدی خواهد بود و مشکلات را به حداقل میرساند.

آمدن او مصادف شد با ثبت جهانی سازه های آبی شوشتر، تلاشی که او در آن سهمی نداشت. ثبت بسیاری از آثار تاریخی، معنوی و طبیعی از برکت تهیه صدها پرونده ای بود که پیش از حضور وی تهیه شده و در زمان وی مورد بهره برداری قرار گرفت. اما اندکی بعد به دلیل ضعف در به کارگیری نیروهای توانمند ،علاقه نشادن دادن به فلسفه و فیزیک بافی و زیاده گویی به جای عمل گرایی، مثبت نشان دادن شرایط بیمارگونه و دادن آمارهای ناصحیح در حوزه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، ناتوانی در تعامل و همفکری گرفتن از انجمن های دوستدار میراث فرهنگی و فعالان این حوزه و حذف ناجوانمردانه بخشی از آنان با ارائه انواع تهمت و افترا و بسیاری موارد دیگر باعث شد نه تنها در بین افراد غیر مسئول بلکه در بین بسیاری از مدیران ریز و درشت در درون و حتی برون استان از ایشان به عنوان یک مدیر ضعیف نام برده شود.

مدیر کلی که حتی بعضی از مدیران میراث فرهنگی کشور بیشتر از وی به عنوان یک فیلسوف نام می برند تا یک مدیر کل، و بارها خواسته اند که فلسفه او را نادیده بگیریم و به خاطر میراث فرهنگی خوزستان و اهمیت آن به کمکش برویم، دست کمکی که او هیچ وقت نپذیرفت. او با این حال در بین ۳۰۰ و اندی کارمند و کارشناس خود نیز مقبولیتی ندارد. اگر بخشی از اطرافیانش می گذاشتند که مدیرکلشان مرزی که دور خود به وجود آورده است را رها کند حتماً می توانست بر تکروی خود غلبه کرده و با یاری گرفتن از همه بر مشکلات فائق آید.

اعتراض تنی چند از فرمانداران در نداشتن تعامل این مدیر کل با مجموعه شهرستان ها و اعتراضات شدید استاندار خوزستان از شرایط میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خوزستان و ده‌ها انتقاد دیگر که در محافل دیگر مطرح شد ناشی از انتقادی بود که افراد و مجامع از شخص مدیر کل داشتند. به جرات می توان گفت که به واسطه همه نقطه نظرات موجود، هیچگاه اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خوزستان تا این حد متزلزل و ضعیف نبوده است به گونه ای که بعضی از فرمانداران در نتیجه عدم تعامل سکاندار این اداره کل و مردمی نبودن آن حاضر نشدند خدمات مطلوب و اعتبارات لازم را نصیب این حوزه مهم نمایند.

حال که شنیده می شود که مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خوزستان خواهد رفت شایعات برای آمدن جانشینی از درون خود اداره کل قوت گرفته است. جانشینی که بعد از مدتی جای خود را به مدیرکلی دیگر که سابقه فرمانداری چند شهر را دارد خواهد داد. حال سئوال اینجاست که چرا اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری که یک نهاد فرهنگی اجتماعی است چرا سالها به محلی برای جولان مدیران سیاسی و نه فرهنگی تبدیل شده است؟

پرسش دیگری که پدید می آید این است آیا جایگزین پورفرخی می تواند بهتر از او باشد یا تجربه ای بدتر از مدیر کل فعلی خواهد بود؟

+ نوشته شده در شنبه ۲ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 21:33 توسط مجتبی گهستونی |